Komunikat “Ja”
,,KOMUNIKAT JA” W USTAWIANIU DZIECI
W trudnych sytuacjach, gdy pojawiają się emocje warto skupić się na wypowiadanych słowach .Aby dzieci się słuchały, nauczyciel musi wiedzieć jak się z nimi komunikować, jak do nich dotrzeć. Ważny w ustawianiu dzieci jest „Komunikat Ja”. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się jak komunikować się z dziećmi, aby Cię słyszały i nie traktowały jak wroga
Komunikat Ja to ważny element w komunikacji z dziećmi. Jego celem jest budowanie osobistej odpowiedzialności za wypowiedź i kryjące się za nią emocje zarówno po stronie nauczyciela jak i dzieci. Kiedy przychodzą do nas nespodziewanie przykre sytuacje, to naszym nawykowym odruchem jest obrona czyli myślenie, że ktoś nas atakuje, nie szanuje lub robi nazłosć. Wtedy nawykowo i emocjonalnie mówimy tak:
- Jesteś niegrzeczny
- Jesteś spóźnialski
- Gadasz jak nakręcony
- Ciągle mi przerywasz
- Nie słuchasz się
Wypowiadając takie słowa do dzieci one odbierają nas jako atakujących, słyszą do siebie zarzuty i albo nam odpyskują albo zacinają, czują niską wartość i potem dalej nam przeszkadzają.
Jednak można zrobić to inaczej. To znaczy użyć „Komunikatu Ja”:
- (JA)Czuję smutek gdy nie jesteś zainteresowany zajęciami
- (JA)Denerwuję się bardzo gdy się spóźniasz
- (JA)Czuję zagubienie w myślach gdy słyszę tyle informacji naraz
- (JA)Czuję urytacje gdy nie mogę skończyć swojego zdania
- (JA) Czuję niepewność kiedy widzę, że robisz rzeczy, które mogą być dla ciebie niebezpieczne
Model Komunikatu Ja prezentuje się następująco
JA + CZUJĘ = wyrażamy swoje myśli/emocje
KIEDY TY = wymieniasz zachowanie, które Ci nie odpowiada
PONIEWAŻ/BYĆ MOŻE = opisujesz konsekwencje lub fakty dostrzegalne przez obie strony lub też własne samopoczucie
WOLAŁABYM = propozycja zmiany
Dla kontrastu podam przykład niewłaściwego zwrócenia uwagi dziecku.
Sytuacja: Prowadzisz zajęcia, a dziecko sobie bazgroli. Rysuje po ławce, po krześle, po pracy innych dzieci.
Wersja niewłaściwa
Z pozycji strachu, oceny i walki
„Lekceważysz mnie, kiedy podczas zajęć kolejny raz niszczysz swoje i innych prace. Bardzo brzydko się zachowujesz. Tak nie można. Przestań tak robić, bo inaczej zabiorę Ci kredki”
Wersja właściwa
Z perspektywy zrozumienia. Dajemy szansę na zrozumienie i zmianę zachowania u dziecka. Bez ataku i wymuszania.
„Czuję się lekceważona kiedy ty nie bierzesz udziału w zajęciach. Być może rysowanie po swojej pracy oraz przedmiotach uspakaja Cię i jest to dla ciebie atrakcyjne, to jednak wolałabym abyś odłożył na czas zajęć rysowanie i zaangażował się w zajęciach. Po zajęciach pomogę Ci jak zrealizować twój talent do rysowania w inny sposób.”
Można takiemu dziecku po zajęciach zrobić ścianę graffiti. Czyli umówić się z nim, że dla jego specjalnych zdolności malowniczych tworzysz tu razem z nim ściankę graffiti i umawiasz się z nim, że po zajęciach lub przed zajęciami lub w trakcie zajęć kiedy najdzie go jakaś silna emocja do rozładowania on daje Ci znak np. przez podniesienie ręki, powiedzenie graffiti, idzie i rysuje na tej ściance.
Oczywiście nie zdziw się, że cała grupa też będzie chciała graffiti 😉
Będzie to więc świetna okazja do tego aby przekierować trudne zachowanie dziecka na fajne zachowanie jednoczące grupę.
Dodatkowo podnosisz takiemu dziecku wartość siebie, nie krytykujesz go, a to sprawia, że będzie się ona chętniej ciebie słuchało. Będziesz dla niego ogromnym autorytetem.
Podsumowując.
Komunikat Ja przekazuje intencje otwartości na drugiego człowieka oraz wyboru zachowania. W tym schemacie wyrażamy swoje emocje, potrzeby, uczucia, ale bez oskarżania.
WAŻNE! – Każdy komunikat typu:
- Ty zawsze jesteś…
- U ciebie nigdy…
- Mógłbyś inaczej…
- Powinieneś…
Tworzą opór, zacisk, ból, niską wartość, chęć zemsty, walkę i nienawiść i brak zmiany i poprawy zachowania. Ktoś kto jest atakowany myśli tylko o obronie, odbiciu ataku a nie na rozwiązaniach w celu poprawy zachowania czy zmiany nawyku na korzystniejszy.